Лятото поставя кожата пред редица изпитания.
Как да се справим с тях?
Лято е! Време е за плаж, море, басейни и коктейли. Това е любимия за повечето от нас сезон, изпълнен с емоции и ваканционно настроение. Всички искаме да се чувстваме и изглеждаме добре. За тази цел е нужно да положим някои специални грижи за кожата си, съобразени с горещите летни дни.
Кожата е най-големия човешки орган и като такъв изпълнява важни функции. Тя е първа защитна бариера спрямо външните неблагоприятни условия и играе основна роля в терморегулационните процеси на тялото.
Здравата кожа има способността плавно и постепенно сама да се адаптира към летен режим на работа чрез някои свои структурни и функционални промени, настъпващи под въздействие на климатичните фактори. Водещи такива фактори през лятото са: обилното слънцегреене, сухия въздух, летния бриз, солената морска вода и климатиците.
Какви промени настъпват в кожата през лятото?
1.Кожата става по-мазна и дехидратирана.
През лятото високите температури, вятърът и интензивното слънцегреене причиняват по-голяма загуба на вода и силно стимулират секрецията на мастните и потните жлези. В резултат на това се повишава отделянето на себум и пот. Кожата става по-мазна, с неприятен мазен блясък, особено в Т- и U-зоните, където мастните жлези са в най-голямо количество. В противовест на това хората започват по-често да се измиват и почистват, което само задълбочава проблема, т.к. това води до допълнително дехидратиране и компенсаторно увеличаване на мастната секреция. От друга страна повишеният себум и потоотделяне благоприятстват развитието на различни бактерии и предизвикват възпалителни процеси в кожата. Увредената водно-липидна мантия улеснява допълнителната загуба на вода с последваща тежка дехидратация.
*Важно е да се отбележи, че дехидратираната кожа не е сухата кожа. За суха кожа говорим, когато има недостатъчно себум, а дехидратираната кожа е резултат от нарушен воден баланс в организма, т.е. всеки тип кожа може да бъде дехидратирана. Дехидратираната кожа рано или късно става чувствителна и лесно дразнима, податлива на различни алергени, губи своята еластичност и се появяват фини бръчки и линии, кафяви петна по слънцеогряните части.
2. Друг адаптационен процес на кожата през лятото е удебеляването на роговия слой и увеличаване количеството на меланин под влияние на UV-радиацията. По този начин кожата се опитва да засили бариерната си функция. Не винаги обаче това задебеляване на епидермиса и пигментиране на кожата са равномерни, при което кожата става груба и с неравномерна пигментация - с хипо и хиперпигментации.
3. Прекомерното излагане на слънце ускорява процесите на стареене. Това преждевременно стареене на кожата е известно като фотостареене на кожата. Под действие на UV-лъчите се образуват свободни радикали, които увреждат структурата и организацията на колагена и еластина. Еластичните влакна се разграждат и кожата атрофира, губи своята еластичност и се явяват бръчки.UV-лъчите водят до повишено производство на меланин и до привличане на възпалителни клетки в дермата-дермоеластоза. Първите признаци на фотостареене са нарушения в пигментацията, загрубяване, сухота, поява на нови бръчки и петна.
4.Ултравиолетовото увреждане е комулативно, т.е. натрупва се и постепенно води не само до преждевременно стареене, но и до злокачествено израждане на кожните клетки. Рискът от развитие на кожен рак е в пряка зависимост от броя слънчеви изгаряния през целия живот и особено тези в детската възраст. Затова е особено важно да не допускаме слънчеви изгаряния при децата. Използването на слънцезащита е препоръчително през цялата година. Причината е, че ако UV-B лъчите са с по-ниска сила през зимата, то UV-A лъчите имат еднаква интензивност през цялата година. UV-A лъчите стимулират дегенеративните процеси в клетките, фиброзните тъкани и кръвоносните съдове.
От всичко изложено до момента става ясно, че задължителният минимум грижи за кожата през летния сезон включва три основни правила: почистване, хидратация и слънцезащита.
Необходимата за целта козметика се подбира според индивидуалните особености на кожата.
Съвети за поддържане на здрава и красива кожа през лятото.
Не забравяйте почистването на лицето с подходящи измивни средства. Ако през зимата използваме почистващо мляко и по-плътни овлажняващи средства, лятото е добре да преминем към почистваща пяна и тонери.
Хидратиращите бустери също са много ефективни преди нанасянето на хидратиращия крем или маска.
Какво представлява хидратиращия бустер?
Това е мощен продукт против стареене с течна консистенция или под формата на гел. Поради леката си формула бързо и лесно се абсорбира от кожата като хидратира,“повдига“ и достига чак до вътрешния слой на дермата. Често бустера е обогатен с антиейдж съставки,като хиалуронова киселина. Хиалуроновия бустер подсилва действието на серума и крема и действа като бариера между лицето и околната среда. Обикновено бустерите са подходящи за всяка възраст и всеки тип кожа. Използват се върху добре почистена кожа преди серума и крема. Може да се използват сутрин и вечер в съчетание с други продукти или самостоятелно. Те могат да се използват за всички зони, включително под очите, около устните и за цялото лице. За да се постигне по-добър ефект ексфолиирайте лицето преди нанасянето на бустера.
Думата бустер произлиза от английски език – BOOSTER.Думата „boost” на английски означава „повдигам, попълвам“
Незабравяйте кожата около очите, устните и ушите.
Устните са изложени на слънчева радиаци много повече от останалите части на тялото. Задължително ги защитете-използвайте балсами със слънцезащита и овлажнители.
Не забравяйте околоочния контур. Използвайте околочен гел, колкото е необходимо. За съжаление нито един продукт за кожа около очите не съдържа SPF(фотозащитен фактор). Това би го направил твърде тежък и мазен. Затова е добре да носим слънчеви очила с големи стъкла и UV-защита.
Избягвайте плътните тонални кремове и преминете към по-леки тонирани кремове, а най-добре ги заместете с BB крем или минерална пудра.
При UV-индекс от:
Основни правила на фотозащита
Запомнете: и най-вискокият фактор на фотозащита 50+-100 не ви защитава напълно. Използването му не означава, че можем безкрайно да стоим на слънце. Той само намалява риска за кожата по време на този престой. Неразумно е да се разчита само на слънцезащитата. Това може да ни даде фалшиво чувство за сигурност.
В днешно време съвременните формули и технологии ви позволяват да изберете слънцезащита, съобразена с вашето състояние на кожата. Може да използвате масла без мазнини, матиращи формули, допълнително омекотяващи формули за суха кожа или продукти без изкуствени примесители за чувствителна, реактивна кожа.
Ексфолиацията, хидратцията и слънцезащитата са задължителния минимум за здрава и красива кожа през лятото!
Допълнителни грижи за кожата през летния сезон
Съвети от Д-р Татяна Божилова, дерматолог в МЦ Клиника Нова