Препоръки на д-р Елена Веселинова – специалист образна диагностика с високо ниво на компетентност и професионализъм.
Ранното откриване на рак на гърдата е най-важната предпоставка за успешното лечение. За съжаление първите симптоми на рака на гърдата остават незабелязани. Ето защо трябва да бъдете активни и отговорни към това заболяване и трябва да се посещават периодични профилактични прегледи.
В света това е най-често срещаният вид рак сред жените, от него страдат жени от 13 до 90 години. Броят на случаите на рак на гърдата в развитите страни се е увеличил драстично след 70-те години. Причината за увеличаването на заболеваемостта се счита променения начин на живот на населението на развитите страни, по-специално фактът, че семействата имат по-малко деца, периодите на кърмене са намалели, а възрастта на първите раждания е прекрачила прага на тридесет години. Ракът на гърдата понякога се среща при мъжете, но случаите на рак на гърдата при тях представляват по-малко от 1% от общия брой пациенти с това заболяване.
Начини на ранно откриване рак на гърдата:
– Ехоскопия на млечни жлези
Ехоскопията представлява кратка и безвредна методика. С помощта на ултразвуковото изследване се уточняват намерените формации в млечните жлези. Ултразвукът на млечните жлези е безопасен, достъпен и изключително информативен метод за изследване на гърдата, използван както за рутинен преглед, така и с цел диагностицирането на различни заболявания на млечните жлези при наличие на съответните оплаквания.
Една процедура се предписва от гинеколог, терапевт и мамолог – всичко зависи на кой лекар отивате първо. Лекарят ще ви каже къде да извършите ултразвук на млечните жлези, в кой ден от цикъла трябва да се направи.
Ултразвукът е безопасен метод за изследване и може да предостави пълна информация за вашето здравословно състояние. Ултразвук на гърдата се препоръчва, когато има необходимостта да се потвърди или отрече наличието на киста или туморно образувание, при болка в млечните жлези, появата на зачервяване и други промени по кожата, нарушение на симетрията на гърдите, когато има доброкачествени и злокачествени тумори в матката или яйчниците, по време на рехабилитация след пластична хирургия, в случай на травми, като потвърждение на мастопатия или при профилактичен преглед.
В някои случаи е необходимо да се използват и други видове за диагностика, или така нареченото мамографско изследване
– Мамографията е рентгенова снимка на гърдата и се препоръчва при пациентки над 45 год възраст или за доуточняване на откритото при ехографското изследване образувание.
Погрижете се за здравето си – Вашето богатство!
За консултации и прегледи може да посетите МЦ Клиника Нова и д-р Елена Веселинова.